T

Image Son 10 yılda Türkiye’de büyük patlama yaşayan konut sektörü, online dünyada da yeni girişimlerle atılımını sürdürüyor. Amerika’da yaşayan bir Türk girişimci tarafından dizayn edilen www.eviniz.com sitesi, Türkiye’de emlak almak isteyenlerin evleri harita üzerinde kolayca bulmalarını sağlıyor. Sitenin en önemli özelliği harita üzerinde arama imkanı vermesi; yani haritayi sağa sola mouse ile kaydırarak arama yapılabiliyor. Şimdiye kadar süregelen sistem; il seç, ilçe seç türünde combo boxlardı. Mesela Antalya'da denize yakın bir villa arıyorsanız mouse ile Antalya etrafında dolaşabilir, evleri görebilirsiniz. İlla bir ilçe seçmeye gerek yok. Evin içini, mutfağını, dolaplarını görmeden denize ne kadar yakın, yola ne kadar yakın vs. görülebiliyor.


Özellikle yurt dışında yaşayıp da Türkiye’de ev almayı planlayanların en büyük sıkıntısı, online aramalarda istedikleri evlerin resimlerini ve harita üzerindeki konumlarını bilmemek. Bu sıkıntıdan yola çıkılarak kurulan www.eviniz.com sitesi halen beta yayında. Üzerinde yaklaşık 3 bin evin resimli ilanı mevcut. Sisteme Türkiye’den emlakçılar girip kendi datalarındaki evlerin bilgilerini yükleyebiliyorlar. Ya da evini satmak isteyen birisi siteye ücretsiz olarak ilanı ekleyebiliyor.


Yaklaşık 1.5 yıllık bir çabanın ürünü olarak ortaya çıkan ve alacağı reklamlarla gelir elde etmeyi planlayan site, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Türkiye’de sahibinden.com, hurriyetemlak.com, havadanemlak.com gibi siteler emlak piyasasında online kanalını domine ederken, haritalı ev arama seçeneği sadece eviniz.com’da bulunuyor. Halen aralarında Türkiye’de Remax, Turyap, Coldwell Banker, Century 21 gibi büyük gayrımenkul aracı şirketlerinin temsilcilerinin yer aldığı 100’e yakın gayrımenkul şirketi tarafından kullanılan sitenin mobil uygulaması da mevcut.

eviniz.com API servisi ile Türkiye'de emlak sektöründe bir ilki gerçekleştirerek emlak firmalarının kendi sistemlerinden eviniz.com'a data transferini gerçekleştirebiliyor. API servisini kullanan firmalar ilanlarını yayınlama, güncelleme, yayından alma işlemlerini eviniz.com'a uğramadan doğrudan kendi sistemleri üzerinden yapabiliyorlar.
 
Last modified onSaturday, 06 May 2017 10:07