Amerika'da Dijital Diplomasi ve Devlet Fakt

Image Ali Cinar- New York  (20 Şubat 2014) Amerika Birleşik Devletlerinde başlayan sosyal medya girişimleri tüm dünyaya yansımış hem insan hayatı hem de ülkelerin kaderini bile belirleyici faktörlerden bile olmuştur. Amerikada 2004 yılında kurulan Facebook’a baktığımız zaman kullanıcı sayısı 1.23 milyar , yine keza 2006 yılında kurulan Twitter baktığımız zaman kullanıcı sayısı 200 milyonnun üzerinde.


Birçok ülkenin nüfusundan daha fazla olduğu ve etki gücünü görebiliyoruz. New Yorkta Sosyal Medya Haftasında, Amerikan Dışişleri Bakanlığına bağlı New York şubesinde Digital Diplomasi adlı bir panele katıldım. Panele katılanlar arasında, Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcılarından Doug Frantz, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Eğitim Dairesinden Evan Ryan yine Amerikan Dışişleri Bakanlığı Uluslarası Bilgi Merkezinden Macon Phillips konuşmacılar vardı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığının sosyal medyayı nası kullandığı, bazen karar vermede sosyal medyanın etkinliğini ve uluslarası alanda ne tur programlar düzenlediklerini anlattılar.

Halkla ilişkilerden sorumlu Amerikan Dışişleri Bakan Yardımcılarından Doug Frantz tam bir Türk Dostu.Kendisi ve eşi Türkiyede 6 yıl kalmış New York Times’in temsilcisi olarak. Türkiyenin birçok yerini biliyor ve ortak arkadaşlarımızın cikmasida ayrı bir tesadüf oldu toplantı sonrası konuşmamızda.

Frantz, şuanda Halkla ilişkiler bölümünde 200 personelin çalıştığını ve sosyal medyaya verdikleri önemi anlattı. Amerikan Dışişleri Bakanlığının resmi facebook sayfasına üye 500bin üzerinde kullanıcı varken, Twitterda takip sayısı ise 800 bin üzerinde takipçi ve 30bin üzerinde tweet attığını söyledi. Mesala bazen radikallerin Amerika aleyhinde bir yazı yazıldığını bloglarda görürse aninde tepki vererek kendi cevaplarını yazdillarinida belirtti.Yani Amerikan Dışişleri Bakanlığı yaptığı faaliyetleri sosyal medya aracılığı ile duyurması dışında sosyal medyada olanlarida çok yakından takip ediyor.

 İrandaki Amerikan Büyükelçiliğinin “ Virtually” olduğunu ve bilgi akışı anlamında çok önem verdiklerini dile getirdi. Yakın zamanda Filipinlere yardım konusunda Dışışişleri Bakanı John Kerry kişisel destegininde öne çıkarıldığını ve bunu videolarda kullandiklarinida sözlerine ekledi. Bakan Yardımcısı Frantz, internete ne yazıldı ise kaldığını o nedenle ne yazdığınız çok önemli ve ona göre yazmadan düşünmenizi tavsiye ederim dedi.

 Amerikan Dışişleri Bakanlığı Kültür ve Eğitim Dairesinden Evan Ryan’da yaptıkları ortak eğitimsel programların bazılarının internet üzerinde yapıldığını ve çok başarılı olduğunu söyledi. Afrikadaki kadınlarla teknik programlar veya eğitim alanında Asyada öğrencilere yönelik webchat veya digital seminerler olduğunu dile getirdi. Dışişleri Bakanlığının Global Mezun Network Grubu olduğunu ve örnek olarak Sudanda yaşanan krizde olan biteni ayrıca Sudanlı mezunlarında internet yolu ile almaya başardıklarını söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Uluslarası Bilgi Merkezinden Macon Phillips’de Başkan Obama ile yakın çalışmış biri ve sosyal medya konusunda çok güvendiği kişilerden birisi. ,Philips, Bakan Kerry’nin kendi kişisel Twitter hesabını tekrar açmasının 1 yıl sürdüğünü ve bazı sınırlamalar olması nedeni ile üst düzey kişilerin post’larina çok dikkat etmesi lazım dedi. Sosyal medya çok resmi ve sıkıcı olamazsınız.Biraz toplumun sevdiği tarzda hatta insanları mutlu edecek onların hayatına dokunacak şekilde yazmanız gerekir. Bunun örnekleri bazen Beyaz Sarayın post ettiği konularda görebilirsiniz. Yani ingilizcesini yazarsak “ We're looking at how we can have a more human tone in our content yet still respect the seriousness these issues deserve."

Program sonunda Bakan Yardımcısı Frantz ile Türkiyede gelişen son olaylarıda konuştuk.Frantz,Türkiyenin Amerikanın en iyi müttefikleri arasında olduğunu ve Türkiyede yaşadığı yılları unutamadığını söyledi. Bir Amerikalı Türk dostu üst düzeyde görev yapması bizler içinde çok büyük avantaj.

Yakın zamanda göreve gelen Bakan Yardimcisinina başarılar diliyorum.
Last modified onSaturday, 06 May 2017 10:07